NASZA SZKOŁA
Historia Szkoły
Patron Szkoły
Hymn Szkoły
Logo Szkoły
Dyrekcja
Grono Pedagogiczne
Pracownicy administracji i obsługa
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Uczniowie
Osiagnięcia
Sport
Galeria
Caritas
MATEMATYKA
BIP szkoły
Informacje ogólne
Dokumenty Szkoły
INFORMACJE
Kalendarz 2013/2014
Plan lekcji
Nowa strona szkoły
Informacje dla rodziców
Wymagania edukacyjene
Wymagania edukacyjne
ZSP Góra Motyczna
Patron Szkoły


PATRON SZKOŁY

Patron szkołyStanisław Mroczka urodził się 15.04.1919 roku w Górze Motycznej jako najstarszy - z siedmiorga rodzeństwa - syn Józefa Mroczki i Marii z Gruszków. Matka jego była osobą cichą, milczącą i pracowitą, o anielskiej cierpliwości. Kochała przeogromnie swoje dzieci i była im bezgranicznie oddana. Ciągle modliła się na różańcu, nawet gdy była bardzo zmęczona.
Ojciec był człowiekiem surowym i wymagającym, często wybuchowym, ale równocześnie gościnnym, gospodarczym i zaradnym. Wiele przeżył. Cztery lata spędził w Ameryce, gdzie przed I wojną światową dorobił się ciężką pracą znacznego - jak na owe czasy - majątku. Później walczył jako żołnierz armii austriackiej w I wojnie światowej. Przywiózł stamtąd kantyczkę z nabożnymi pieśniami oraz szczególny kult dla Panny Najświętszej za uratowanie życia w mroźnych górach północnej Italii. Z wdzięczności śpiewał „Godzinki do NMP" przez całe życie i wymagał tego od wszystkich członków rodziny. W takiej atmosferze - pobożności, odpowiedzialności, pracy i opowiadań o dalekim świecie - wzrastał przyszły bojownik „Za wolność waszą i naszą", partyzant Armii Krajowej.
Stanisław szkołę podstawową ukończył w Górze Motycznej, następnie kształcił się- co nie było rzeczą zwyczajną przed wojną w Tarnowie, gdzie uzyskał dyplom czeladnika w zawodzie masarskim. Szkołę w Tarnowie ukończył z wyróżnieniem, otrzymując w nagrodę srebrny zegar. Był młodzieńcem bardzo zdolnym. Rodzice dwukrotnie otrzymywali listy ze szkoły, aby posłać go do wyższych szkół. W 193 8 r. uzyskał w Krakowie dyplom mistrzowski w swoim zawodzie i tam również podjął pracę, ale w 1939 r.- wrócił do Dębicy, gdzie pracował w miejscowych Zakładach Mięsnych. Tu zetknął się z ruchem oporu. W 1942 r. wstąpił w szeregi Armii Krajowej.
Rodzice byli wtajemniczeni. W stodole był schowek, gdzie przechowywano amunicję. Matka często piekła chleb dla partyzantów, który ojciec furmanką im dowoził. Młodsze rodzeństwo - chociaż nieświadome tego co się działo - również miało swój udział. Małoletnie siostry stały na czatach, kiedy w domu odbywały się zebrania lub gdy partyzanci - znużeni po akcji -odpoczywali. Wszyscy żyli w ustawicznym lęku przed represjami okupanta.
W sierpniu 1944 podczas akcji „Burza" do dowództwa II zgrupowania dochodzi wiadomość, że Niemcy pacyfikuj ą wieś Gumniska. Stanisław bierze udział w akcji - jako jeden z dziesięciu -pod dowództwem kapitana Dyzmy. 12 sierpnia, już w czasie odwrotu zginął przeszyty serią kul z karabinu maszynowego. Ludność Gumnisk została uratowana. Niemcy zabrali mu po śmierci portfel z dokumentami na nazwisko: Tyran Stanisław, buty i zegarek. Jego ciało w kilka godzin później, pod osłoną nocy zostało złożone w grobie na cmentarzu w Gumniskach. Na kieszeni marynarki widniał znaczek z wizerunkiem Matki Boskiej. Dębową trumnę wykonali koledzy, ksiądz - partyzant odprawił mszę. Prawdziwe nazwisko wyjawiono tylko jednej kobiecie, która na grobie zasadziła lilię. Na brzozowym krzyżu umieszczono nazwisko: St. Tyran.
Ciało Stanisława ekshumowano w kwietniu 1945 r. w 8 miesięcy po śmierci. Przewieziono je do rodzinnego domu, skąd na drugi dzień- w niedzielę- wyruszył wielki kondukt pogrzebowy w stronę Straszęcina. Była piękna pogoda, mnóstwo wieńców z przeplatanymi biało - czerwonymi szarfami i ludzie nie tylko z Góry Motycznej, ale również Dębicy i okolicznych wiosek. Na grobie widnieje napis, który ułożyła matka Stanisława:
Ciało Stanisława ekshumowano w kwietniu 1945 r. w 8 miesięcy po śmierci. Przewieziono je do rodzinnego domu, skąd na drugi dzień- w niedzielę- wyruszył wielki kondukt pogrzebowy w stronę Straszęcina. Była piękna pogoda, mnóstwo wieńców z przeplatanymi biało - czerwonymi szarfami i ludzie nie tylko z Góry Motycznej, ale również Dębicy i okolicznych wiosek. Na grobie widnieje napis, który ułożyła matka Stanisława:

„Synu i bracie kochany
smutne wspomnienie o tobie
poszedłeś zerwać niewoli kajdan
OJCZYZNA WOLNA - TYŚ W GROBIE"
Dodane przez admin dnia listopad 02 2009 21:05:16 3113 Czytań · Drukuj
 
KONTAKT
Zespół Szkół Publicznych
w Górze Motycznej

adres: Góra Motyczna 31
telefon: (014) 683 46 30 adres e-mail: spggm@interia.pl
REALIZOWANE PROGRAMY
"Matematyka innego wymiaru"
"Śniadanie daje moc"
"Owoce w szkole"
"Jak pomagac środowisku na co dzień"
"Lepsza Szkoła" Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
"Trzymaj formę"
"Pola Nadziei"
"Szkoła bez Przemocy"
"Szklanka mleka"
"5 porcji warzyw, owoców lub soku"
"Zawsze razem"
"Moje dziecko idzie do szkoły"
"Klub bezpiecznego Puchatka"
Linki
Kuratorium Oświaty w Rzeszowie
Centralna Komisja Egzaminacyjna
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Eduseek
Interklasa
Junior
Encyklopedia PWN
NOWA STRONA INTERNETOWA SZKOŁY
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Copyright © 2006

587,561 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl