NASZA SZKOŁA
Historia Szkoły
Patron Szkoły
Hymn Szkoły
Logo Szkoły
Dyrekcja
Grono Pedagogiczne
Pracownicy administracji i obsługa
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Uczniowie
Osiagnięcia
Sport
Galeria
Caritas
MATEMATYKA
BIP szkoły
Informacje ogólne
Dokumenty Szkoły
INFORMACJE
Kalendarz 2013/2014
Plan lekcji
Nowa strona szkoły
Informacje dla rodziców
Wymagania edukacyjene
Wymagania edukacyjne
ZSP Góra Motyczna
Historia Szkoły


HISTORIA SZKOŁY


Projekt utworzenia obwodu szkolnego w Górze Motycznej sięga czasów z przed I wojny światowej, której wybuch przeszkodził w jego realizacji. W 1921 roku dzięki księdzu J. Puskarzowi przystąpiono do budowy szkoły. Plac, na którym mieści się szkoła , uzyskano po usunięciu karczmy i przyłączeniu doń części nieużytku gromadzkiego. Przewodniczącym Komitetu Budowy Szkoły był Paweł Piękoś.
Ostatecznie obwód szkolny utworzono w 1922 roku.
Rok szkolny 1922/23 - rozpoczęcie nauki w niewykończonym budynku. Jeden etat nauczycielski. Pierwsza nauczycielka- Emilia Krukowa.
Rok szkolny 1927/28 - przydzielenie drugiego etatu dla Babczyn Heleny
Rok szkolny 1930/31 - podniesienie stopnia organizacyjnego szkoły do trzech klas i przydzielenie trzeciego etatu nauczycielskiego.
Rok szkolny 1934/35 - duży spadek przyrostu naturalnego i zabranie trzeciego etatu.

Rok szkolny 1936/37 – Krukowa Emilia opuszcza stanowisko kierownika szkoły,a jej zastępczynią zostaje Helena Babczyn,a następnie Julia Patynek.

OKUPACJA NIEMIECKA


Nauka odbywała się przez 5-6 miesięcy w roku. Powodem tego był brak opału oraz angażowanie nauczycieli do pracy takiej jak: spisy ludności, zwierząt i rozkład kontyngentów. W ostatnich trzech latach okupacji budynek szkolny był punktem zbornym dla robotników rekrutujących się z naszej wsi, którzy mieli być przemocą wywiezieni do Niemiec na przymusowe roboty.
21 sierpnia 1944 - Góra Motyczna wypadła na strefę podfrontową frontu sowieckiego na linii Grabiny – Głowaczowa – Borowa. Nastąpiła przymusowa ewakuacja gromady, z której powrócono po 5 miesiącach.
Budynek szkolny został zniszczony w niewielkim stopniu. Przez cały czas frontu szkoła była zajęta przez ambulatorium Czerwonego Krzyża.

Rok szkolny 1944/45 trwa 3,5 miesiąca. Z powodu braku opału naukę rozpoczęto dopiero 5 kwietnia 1945 roku.
Rok szkolny 1948/ 49 rozpoczęto po raz pierwszy w dziejach tutejszej szkoły przy czterech siłach nauczycielskich i podniesionym stopniu organizacyjnym do pełnej siedmioklasowej szkoły. Obowiązki kierownika szkoły pełni Jan Gnida. Wybrany zostaje Komitet Budowy Szkoły z przewodniczącym Józefem Dydo.
31 maja 1949 roku przystąpiono do rozbudowy szkoły.
Rok 1950 – miesiące wiosenne dalsza zwózka materiałów, późną jesienią stanęły surowe mury budynku, a 22 grudnia zakończono roboty nad dachem.
Rok szkolny 1951/52 – do użytku oddane zostają 2 sale lekcyjne, sala gimnastyczna oraz 2 mieszkania dla nauczycieli.
Rok szkolny 1952/53 – 14 września oddanie do użytku nowego budynku szkolnego.
Rok szkolny 1966/67 – społeczność po raz drugi przystępuje do rozbudowy szkoły, gdyż obecna w związku z przedłużeniem nauki do 8 klas okazała się niewystarczająca.
Tworzy się Komitet Rozbudowy Szkoły, którego przewodniczącym zostaje Marian Szymaszek.
Na starej części szkoły dobudowano piętro z dwoma salami lekcyjnymi oraz nowy Dom Nauczyciela z 4 mieszkaniami .
Rok szkolny 1969/70 - wykonano elewację zewnętrzną, a w czerwcu 1971 roku rozpoczęto ostatnie prace, którymi zakończono rozbudowę szkoły – wprowadzono ogrzewanie centralne oraz wodę. Po 26 latach pracy odeszła na emeryturę długoletnia nauczycielka i kierowniczka szkoły Anna Parys-Maruszak.
Obowiązki dyrektora szkoły obejmuje Jan Dziedzic, pełniący tę funkcję w latach 1971- 75 i 1977-81, a w latach 1975-77 i 1981- 86 Helena Dziedzic. Okres ten to prężna działalność organizacji uczniowskich i nauczycielskich, kół zainteresowań, szereg sukcesów sportowych, prac wykonanych społecznie.
Kolejnym dyrektorem szkoły zostaje Bogusław Płodzień, który powierzoną mu funkcję pełni w latach 1987 – 94.W okresie tym odnowiono elewację budynku szkolnego, wyasfaltowano boisko, wykonano przejście do suteren wewnątrz budynku.
W 1994 r. funkcja dyrektora szkoły zostaje powierzona Marii Jarząb, która sprawuje ją w latach 1994 – 2003. Dużym sukcesem w pracy szkoły było urządzenie pracowni komputerowej, wymiana stropu i dachu, częściowa wymiana instalacji elektrycznej, wymiana kotłowni i centralnego ogrzewania.
11 listopada 1999 roku odbyło się nadanie imienia Stanisława Mroczki Szkole Podstawowej.
2 września 2001 roku oddana została do użytku nowa sala gimnastyczna wraz z zapleczem. Inicjatorami budowy byli: Józef Fluder, Zbigniew Zaborowski, Jerzy Żabicki i Stanisław Wójcik, którzy włożyli wiele wysiłku w prawidłowy przebieg prac.
W 1999 roku następuje reforma oświaty. Ośmioletnie szkoły podstawowe zostają przekształcone w sześcioletnie szkoły podstawowe i trzyletnie gimnazja. W naszej miejscowości pozostaje szkoła podstawowa, a młodzież gimnazjalna dowożona jest do Żyrakowa.
1 września 2003 roku decyzją Wójta Gminy Krzysztofa Moskala powracają do naszej szkoły uczniowie gimnazjum. Następuje reorganizacja szkoły podstawowej w Zespół Szkół Publicznych, w skład którego wchodzi Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum. Stanowisko dyrektora szkoły obejmuje Małgorzata Żabicka.
Wakacje 2004 roku to generalny remont budynku szkolnego. Inicjatorami remontu byli: Józef Fluder, Zbigniew Zaborowski i Zbigniew Szymaszek.14 października 2004 roku oddano do użytku nowo wyremontowaną szkołę. Szkoła została wzbogacona w długo oczekiwany sprzęt nagłośnieniowy, nowe stoliki i krzesła uczniowskie, nowe mebelki do oddziału przedszkolnego.Zespół Szkół Publicznych

Dodane przez admin dnia listopad 02 2009 20:58:58 3064 Czytań · Drukuj
 
KONTAKT
Zespół Szkół Publicznych
w Górze Motycznej

adres: Góra Motyczna 31
telefon: (014) 683 46 30 adres e-mail: spggm@interia.pl
REALIZOWANE PROGRAMY
"Matematyka innego wymiaru"
"Śniadanie daje moc"
"Owoce w szkole"
"Jak pomagac środowisku na co dzień"
"Lepsza Szkoła" Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
"Trzymaj formę"
"Pola Nadziei"
"Szkoła bez Przemocy"
"Szklanka mleka"
"5 porcji warzyw, owoców lub soku"
"Zawsze razem"
"Moje dziecko idzie do szkoły"
"Klub bezpiecznego Puchatka"
Linki
Kuratorium Oświaty w Rzeszowie
Centralna Komisja Egzaminacyjna
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Eduseek
Interklasa
Junior
Encyklopedia PWN
NOWA STRONA INTERNETOWA SZKOŁY
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Copyright © 2006

587,543 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl